Професията нутриционист е сравнително нова за България. В световен мащаб се утвърждава едва през последните няколко години. С развитието на технологиите, повишената нужда за знания, стремежът към осъзнатост на обществото, се появи и необходимостта от професионалисти, които могат да отсеят научно достоверната информация в областта на грижата за здравето. В днешно време всеки има достъп до интернет и всеки би могъл смело да се нарече нутриционист, ако се почувства достатъчно подготвен и опитен да селектира знания и да ги споделя с обществото. Дали, обаче ползвателите на тази услуга са защитени от това да не бъдат подведени!?
От това, да имаш сертификат или диплома по темата, те делят не много голяма финансова инвестиция и също не толкова много време.
Но, сертификатът или дипломата, не ти дават възможността наистина да разбираш какво точно правиш. Те са просто лист хартия, който оказва се, всеки може да има.
Трудното идва, когато вземеш да прилагаш наученото върху себе си и върху околните. Разбираш, че всъщност трябва да упражняваш основните принципи, които прилежно си научил, но и да подходиш абсолютно индивидуално към всеки, който те е потърсил за съдействие. Разбираш, че онзи лист хартия сам по себе си нищо не значи- той е нещо като позволение да говориш по темата за Храненето.
Нутрициология в буквален превод означава „наука за храненето“. Представлява комплексно понятие, включващо в себе си всички науки, свързани с храненето и хранителната индустрия. В рамките на нутрициологията съществуват различни направления, като по-големите са: диететика - лечебно хранене, и диетология - наука за здравословно хранене. Нутрициологията покрива и раздели като: психология на храненето, социология на храненето, икономика на храненето, химия на храните, физиология и биохимия на храненето, технология на храненето, хигиена на храненето и др.
По правило квалифицираният нутриционист е обучен в дълбочина във всички тези направления. За разлика от медицинските специалисти, той няма за цел да диагностицира или лекува, не отменя диагнози и не променя лечението, назначено от лекар. Нутриционистът е консултант по пълноценен начин на живот, като използва научените методи.
Кога е подходящо да се обърнете към нутриционист?
Подходящо е да потърсите този тип специалисти, ако сте в период на : подготовка за бременност, кърмене, възстановяване след раждане или възстановяване след лечение, при активно спортуване, ако сте подложени на високи нива на стрес и други периоди от живота на човека, които не представляват медицинска диагноза. Нутриционистът ще помогне и при случаи, в които искате да се научите да се храните пълноценно, да комбинирате здравословно продуктите, да оптимизирате семейното меню.
Би било страхотно, ако всички Нутриционисти минат и курс или се дипломират и като готвачи. Тогава можеш да предлагаш на хората реални режими и съвети, които наистина вършат работа, спрямо ежедневието им, защото ще знаеш пазарът, готвенето, подготовката, чистенето след това и всичко прилежащо колко време отнема, наистина. Ще си обучен и как да готвиш щадящо.
Не казвам, че не може човек да е отличен Нутриционист, ако няма кулинарно образование. Само казвам, че "картинката" би била по- завършена. Изберете Нутриционистът си по хранене внимателно и според нуждите си. Не очаквайте той да прави нещата вместо вас. С неговата поява вашите грижи и проблеми в посока Хранене няма да изчезнат като с магическа пръчка. Той трябва да ви научи сами да намерите пътя си, като ви отвори очите за различните възможни варианти, подходящи за вас. А това изисква време и
старание и от двете страни.
Нутриционистиката не е мода. Обикновено преди да придобиеш професията, си бил в другата позиция- на боледуващ. Така че, ако човекът , който сте си избрали да ви води по този път е минал първи по него, значи сте в добри ръце.
Специфичното за повечето нутриционисти, за разлика от всяка стандартна професия, е, че те не се занимават с тази наука само теоретично. Нутриционистът е човек, който на практика живее съгласно знанията за пълноценното хранене, прилагайки ги върху себе си в своето ежедневие. Той следва собствените си препоръки и е пример за своите клиенти. Той често е вдъхновение, тъй като с външния си вид и начин на живот, визуализира резултата от придобитите познания. Интересите и знанията на нутрициониста надхвърлят рамките на нутрициологията и подходът му към здравето на човека придобива по-холистичен характер, тоест цялостен. Добрите програми за обучение на нутриционисти включват и теми като физическа активност, готварство, дишане, осъзната почивка, качествен сън, психосоматика медитативни техники, повлияване чрез звукови вълни и аромати.
Бъдете внимателни при избора си на нутриционист, който да ви води!